A++ Enerji Verimliliği

A++ Enerji Verimliliği Nedir ?

Klimaların, soğutma modunda enerji verimlilik oranı (SEER) ve ısıtma modunda performans katsayısı (SCOP) ne kadar yüksek ise enerji verimliliği de o kadar yüksek demektir.Midea Modernstar Klima üstün teknolojisi sayesinde iç ve dış ünite fanları dahil tüm motorları DC Inverter olarak kontrol etmektedir. Bu sayede soğutma modunda Sezonsal Enerji Verimliliği Sınıfı yapılan testler neticesinde A++ olarak kayıt altına alınmıştır. Bu da elektrik tasarrufu ve ekonomi anlamına gelmektedir.

Enerjiyi verimli kullanmak giderek daha çok önem kazanıyor. Enerji israfının ekonomik kayıplara neden olduğu artık herkesçe daha iyi biliniyor.

Bununla birlikte verimliliğin tek sebebi ekonomik kaynaklı değildir. Kullandığımız enerjinin büyük kısmı fosil yakıtlardan elde ediliyor.
Kullanıldıklarında çevreye zararlı gazlar salmakta olan bu yakıtlar ise giderek yaklaşmakta olan küresel ısınma felaketinin başlıca nedeni olarak gösteriliyor.

Daha yaşanılır bir dünya için çevreci enerji kaynaklarına yönelmek artık zorunlu hale geldiğinden birçok uzman tarafından vurgulanırken, sahip olduğumuz enerjiyi verimli şekilde kullanmak, aynı enerjiyle daha çok iş gerçekleştirmek günümüzün tartışılan konuları arasında geliyor.

Sadece ısıtma soğutma da değil sanayi, mimari, otomobil,aydınlatma gibi daha birçok alanda enerjinin verimli kullanımı konusunda bu ölçütlere uyulmaya çalışılıyor.

Enerji Verimlilik Etiketleri

Enerji verimlilik etiketlerinde ürünün enerjiyi verimli kullanım oranı A,B,C,D,E,G harfleriyle sembolize edilmektedir. A sınıfı ürünler yüksek verimlilik oranına sahipken, G sınıfı bir üründe verim düşüktür.Dolayısıyla aynı iş çok daha fazla enerjiyle yapılmaktadır.
Örneğin A sınıfı yerine C sınıfı bir klima kullandığımızda %45 daha fazla enerji tüketmiş oluyoruz.

Enerji fiyatlarındaki artış ve doğal yaşama saygının toplumsal bir bilince dönüşmeye başladığı günümüzde artık üretilen elektrikli ürünlerin çoğu A ve B sınıfı etiketlere sahipler.Teknolojik gelişmeler takip eden üreticiler A sınıfından da verimli olan ev aletleri üretmeyi başarıyorlar.

A sınıfından daha tasarruflu olan bu yeni sınıflara A+ ve A++ (A plas plas) ismi veriliyor. Verimlilik seviyesi A++ olan elektrikli ev aletleri o derece düşük enerji harcıyorlar ki teknolojinin geldiği nokta ilerisi için daha da çok ümit vaat ediyor.